פענוח MRI ביתי – איך ניתן להבין את ממצאי הבדיקה?

פענוח MRI ביתי

התקופה שבה אנחנו חיים זכתה לשם המחייב עידן המידע – ואכן אנחנו נהנים מנגישות רבה לאינפורמציה בהיקפים עצומים, בעוד ועוד תחומים. בהתאם טבעי לשאול גם את השאלה בכותרת, האם פענוח MRI ביתי הוא דבר אפשרי, כלומר האם אדם שאינו רופא מומחה יכול להתבונן על ממצאי הבדיקה המשוכללת ולהבין אותם. בעמוד זה תמצאו תשובה לשאלה הנ”ל וכן המלצות שיעזרו לכם להפיק את מלוא התועלת האפשרית מה-MRI.

מהי בדיקת MRI?

השם MRI הוא ראשי תיבות – של הביטוי Magnetic Resonance Imaging. התרגום לעברית הוא דימות בתהודה מגנטית, וזו גם מהות הבדיקה: הנבדקים שוכבים בתוך מכשיר שהוא למעשה שדה מגנטי עוצמתי. הטכנאי שמפעיל את ה-MRI משגר גלי רדיו אל האזור שאותו רוצים לדמות, כלומר לקבל תמונה מפורטת שלו. גלי הרדיו מייצרים תנועה של אטומי מימן, ומכשיר ה-MRI מתעד אותה. במכשיר מתועדת גם תנועת האטומים הנ”ל אחרי שמפסיקים לשדר את גלי הרדיו. מאחר שבגוף האדם ישנן מולקולות מים רבות בכל מקום, ומים כידוע מורכבים מ-2 אטומים של מימן (ועוד אטום אחד של חמצן), אותה תנועת אטומי מימן, וליתר דיוק הפרוטונים שלהם, מאפשרת לקבל תמונה מפורטת ומדויקת להפליא של הנעשה בתוך הגוף – בחלל הבטן, במוח, בבית החזה ובעצם בכל איבר.

המונחים המקצועיים שמופיעים בתוצאות MRI

פענוח MRI בבית מחייב כמובן היכרות עם מושגים מקצועיים שעשויים להופיע בתוצאות הבדיקה. מונח נפוץ אחד הוא “קשריות לימפה ריאקטיביות” והכוונה היא לבלוטות לימפה מוגדלות – אינדיקציה לתהליך פתולוגי בסביבת אותן בלוטות. עוד מונח שעשוי להפיע בתוצאות MRI הוא “היפואינטנסי”. הכוונה היא לאזור כהה בצילום המתקבל. המשמעות היא בהתאם למיקום הספציפי של האזור ולמבנה האנטומי שנבחן, כך שלא מדובר בהכרח בממצא מדאיג. באופן דומה עשויים להופיע בצילום ה-MRI אזורים לבנים והמונח המקצועי עבורם הוא “היפראינטנסי”. בדומה ל”היפואינטנסי” נדרש הקשר כדי להבין את המשמעות, כך שלא מדובר בהכרח בממצא שמעיד על פגיעה או מחלה.

פענוח MRI מקצועי – למה בכל זאת יש טעויות?

באופן טבעי לאדם שלא למד רפואה קשה עד בלתי אפשרי לפענח תוצאות MRI ולהבין בוודאות את המשמעות שלהן. יחד עם זאת כן מומלץ בחום לגלות מעורבות, ולא לסמוך בעיניים עצומות על תוצאות הפענוח. הסיבה לצורך בזהירות ובפקיחת העיניים היא שיעור הטעויות הגבוה יחסית בפענוח בדיקות דימות מתקדמות – לפחות 10% ויש הטוענים שהנתון האמיתי קרוב ל-20%. עומס היתר שחווים הרדיולוגים במכוני ה-MRI הוא זה שגורם לטעויות גם אצל נשות ואנשי מקצוע עם ניסיון רב, והמחיר של כל שגיאה עלול להיות גבוה – בין אם מתפספסת מחלה או פגיעה ולכן האדם לא זוכה לטיפול נאות, ובין אם אדם נאלץ לעבור טיפולים מורכבים וכואבים למרות שאינו חולה.

איך להבטיח פענוח מדויק לחלוטין ואבחון נכון?

הדרך לוודאות עוברת בקבלת חוות דעת נוספת. כשעוד איש מקצוע בוחן את תוצאות ה-MRI, הסיכוי לטעות בפענוח מצטמצם באופן דרמטי ולמעשה הופך לאפסי. בפרט כך הדבר כשפונים לקבלת חוות דעת שנייה אל רדיולוג בכיר ומנוסה. חוות הדעת הנוספת ניתנת תוך 24 שעות ומהווה בסיס לאבחון מדויק לחלוטין ולטיפול מיטבי, אם אכן יש בו צורך.