צילום רנטגן בהריון: כל מה שרציתן לדעת

צילום רנטגן בהריון

התשובה הכללית לשאלה האם מותר לעשות צילום רנטגן בהריון – היא כן. קרני רנטגן לרוב נחשבות לבטוחות במהלך ההריון. במידה והרופא שלך אומר שחשוב לבצע צילום בזמן ההריון על מנת לאבחן מחלה או מצב כלשהו; את יכולה לגשת ולבצע את צילום הרנטגן ללא שום חשש. פעולה זו כמובן גם יכולה לתרום ולעזור לתינוקך להתפתח כראוי, בסופו של דבר. במידה ויש משהו שנאמר לך על ידי רופא מומחה או רנטגנאי שמצריך בדיקה מעמיקה; חשוב מאוד שתבצעי את הצילום. כך תטופלי בזמן, באופן נכון ומקצועי – ותבריאי. יחד עם זאת, כן מומלץ להימנע מצילום רנטגן אם אין לך צורך הכרחי בו. מרבית אמצעי ההדמיה כגון צילום רנטגן ו- CT לא גורמים לקרינה ברמה שיכולה להזיק לעובר שלך באופן כלשהו.

נקטי באמצעי זהירות בעת צילום רנטגן בהריון

במקרים בהם יש צורך לבצע צילומי רנטגן למען בריאות האשה, יש לנקוט באמצעי זהירות, על מנת להבטיח שתינוקך יהיה מוגן כמה שיותר. חשוב מאוד לכסות את אזור הבטן בסינר עופרת, בזמן ביצוע צילום הרנטגן. הסינר מפחית את חשיפת העובר לקרינה. כאשר משתמשים בסינר עופרת, הוא חוסם את גלי הקרינה כמעט לחלוטין, ושומר על בריאות התינוק והאישה. השימוש בסינר העופרת הוא לא רק להגנה על העובר, אלא גם עבור האם. קרינה עלולה לגרום לבעיות בריאותיות בעתיד. אם את בהריון וצריכה לבצע צילום רנטגן; זכרי ללבוש סינר עופרת על מנת שתוכלי להגן על עצמך ועל תינוקך מפני השפעות הקרינה.

כיצד צילום מסוג זה מתבצע באופן כללי?

הבדיקה נעשית לרוב בעת שכיבה או עמידה. תלוי באיבר הגוף הדורש צילום. כאשר מדובר בצילום רנטגן רגיל (ולא CT), הנבדקת נמצאת בין המכשיר עצמו, לבין לוח הצילום. טכנאי רנטגן מוסמך עוזר לנבדקת להתמקם בזווית המדוייקת שנדרשת, טרם ביצוע הצילום. לאחר מכן, הטכנאי יוצא מהחדר ומפעיל את המכשיר בשלט רחוק. כל צילום כזה נמשך כשנייה 1 בודדה. כאשר יש צורך לבצע צילום רנטגן בהריון, הנבדקת תתמקם באופן בו תהיה כמה שפחות חשיפה לאיזור הבטן.

שבירת המיתוסים בנוגע לצילום רנטגן בהריון

לא מעט נשים חוששות לבצע בדיקות רנטגן ודימות שונות בזמן ההריון שלהן. זאת מחשש בפגיעה בעובר, או היווצרות מצבי מחלות שונים. באופן עקרוני, בין השבועות 15-8 העובר רגיש ביותר לקרינה. מרבית החשיפות מבדיקות הדמיה הן ברמה הנמוכה בהרבה מרמת הסף של 50mSv. הצילומים האבחנתיים הרגילים כרוכים במנות קטנות מאוד של קרינה. למשל, צילום חזה המבוצע מקדימה ומהצד – הצילום השכיח ביותר בהיריון – כרוך במנת קרינה של 0.1mSv בלבד. זה כמעט מאית מהמנה המקסימלית המותרת בהיריון.

הסיכון לפיגור שכלי במנת קרינה 0.1SV הוא 4%. הוא עולה ל- 60% עם קרינה של 1.5SV. המנות האלו גבוהות פי 10 עד 100 מהמנות המתקבלות מצילומים אבחנתיים. מסיבה זו, לא צריך להיות לכן שום חשש לבצע בדיקות מסוג זה בהריון שלכן. הן לא יכולות לפגוע בעובר שלכן או לגרום לו נזק. בדיקות אלו לא מייצרות רמות גבוהות מספיק של קרינה על מנת שיוכלו לפגוע בעובר, או באם בעת תקופת ההריון. הרגישו בטוחות, עשו את הבדיקות הנחוצות והבריאו – למענכן ולמען תינוקכן.