מה זה מכון אולטרסאונד, איך מגיעים אליו וכיצד מתבצעת הבדיקה?

מכון אולטרסאונד

מכון אולטרסאונד הוא מקום שמתבצעות בו מדי יום בדיקות רבות, כשהסיבה לכך היא היתרונות הרבים והמשמעותיים של בדיקת ה-US. בניגוד לבדיקות דימות אחרות שהתור אליהן עלול להיות ארוך, ואפילו ארוך מאוד, הפיזור הנרחב של מכוני האולטרסאונד מאפשר הגעה לבדיקה באופן מידי או כמעט מידי. הבדיקה עצמה פשוטה לביצוע, אבל הפענוח כבר מחייב מיומנות על-מנת להבטיח אבחון מדויק. כאן בעמוד תמצאו מידע על המכונים השונים, אופן ביצוע הבדיקה, המצבים שבהם היא מתבצעת והדרך המומלצת למנוע טעויות בפענוח.

איפה יש מכוני אולטרסאונד?

בכל אזורי הארץ ניתן לבחור מכון אולטרסאונד מבין שלל אפשרויות. בערים הגדולות יש מכונים רבים וגם בערים הבינוניות ואפילו בישובים קטנים יחסית ישנם מכונים כאלה. בין השאר ישנם מכוני US בבתי החולים, רשתות שמפעילות סניפים במקומות שונים בארץ (למשל ממוגרף או מכון מור) ועוד מכונים פרטיים רבים. לרוב המכונים הסדרים עם קופות החולים השונות ועם חברות הביטוח כך שגופים אלה מממנים את עלות הבדיקה, כמובן על בסיס הפניה מרופא (בחלק מהמקרים תיתכן השתתפות עצמית).

באילו מקרים נדרשת הגעה אל מכון אולטרסאונד?

מגוון רחב של רופאים בתחומי התמחות שונים עשויים להפנות מטופלים אל מכון אולטרסאונד. כך למשל מתבצעות בדיקות US כחלק ממעקב הריון, כדי לבחון את מצבה של בלוטת התריס, כשיש חשד לגידול בשד, כשרוצים לאשר או לשלול סרטן בבלוטת הערמונית או כחלק משגרת המעקב אחרי סרטן באיבר זה שכבר אובחן בעבר, לצורך זיהוי בעיות שונות בכליות ו/או בדרכי השתן (למשל אבנים או דלקות), כשישנו חשש לבעיה באחד מחדרי הלב ועוד.

כאמור מדובר בבדיקה פופולרית מאוד בזכות יתרונותיה הרבים.

מהם היתרונות העיקריים של בדיקת US?

יש כמה וכמה סיבות לכך שכל מכון אולטרסאונד הוא מקום הומה אדם בכל יום ובכל שעות היום. סיבה אחת היא המהירות שבה ניתן לקבל תמונת מצב של איברים פנימיים רלוונטיים – גם הבדיקה עצמה וגם הפענוח לא מצריכים זמן רב. סיבה שנייה היא העלות הכלכלית הנמוכה, כך שמדובר באופציה משתלמת במיוחד לדימות, ועוד סיבה היא הבטיחות – בניגוד לצילומי רנטגן ולבדיקות CT, ה-US לא מאלץ את הנבדקים להיחשף לקרינה מייננת שעלולה להיות מסוכנת. מיד לאחר סיום הבדיקה ניתן לחזור לשגרת פעילות רגילה – עוד יתרון בלתי מבוטל של בדיקות אולטרסאונד במכון מקצועי.

אופן ביצוע הבדיקה

אמנם בדיקת US נחשבת לפשוטה יחסית, אבל כדאי כמובן להגיע אל מכון אולטרסאונד שנשות ואנשי הצוות בו מיומנים ואמינים. ביצוע הבדיקה כולל מריחה של ג’ל שקוף (שעשוי להיות קריר) על העור באזור שאותו בודקים. מטרת פעולה זו היא להבטיח פיזור אופטימלי של גלי הקול שעליהם מבוסס האבחון. לאחר מכן הטכנאי/ת או הרופא/ה שמבצעים את הבדיקה עוברים על האזור עם החלק של מכשיר ה-US שנקרא מתמר. ידית זו משגרת את גלי הקול, והמכשיר מתעד את התגובה של הרקמות לאותם גלי קול – וכך בעצם מתקבלת תמונה של פנים הגוף, בין אם מדובר על חלל הבטן, ורידים ועורקים, חדרי הלב, הנרתיק וכו’.

בדיקת US אורכת בין רבע שעה ל-40 דקות. תיתכן אי נעימות מסוימת משום שלעיתים נדרשת הפעלת לחץ קל עם המתמר כדי לקבל תמונה באיכות מרבית.

הפענוח של בדיקות האולטרסאונד

פענוח אולטרסאונד שגוי עלול להוביל לשני מצבים מאוד לא רצויים: האחד, מתן טיפול רפואי שאין בו צורך אמיתי; והשני, פספוס מחלה או פגיעה ולכן אי טיפול בה (כך שמצבו של האדם עלול להחמיר). על-מנת להימנע מכך ניתן במקרים מורכבים לבקש חוות דעת נוספת על זאת שהתקבלה ממכון האולטרסאונד – מרדיולוג חיצוני מנוסה.