CT חזה + ריאות – באילו מקרים מומלצת הבדיקה, ואיך נערכים?

פענוח בדיקת CT לאזור החזה והריאות

בית החזה, שבתוכו נמצאות גם הריאות, הוא חלק חשוב בגוף האדם. כשישנו חשש לבעיה כלשהי באזור זה, נדרש אבחון יסודי ומדויק – ואחד ממכשירי הדימות המתאימים הוא ה-CT. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט אודות בדיקות CT של הריאות והחזה, המצבים שבהם הן מומלצות, ההכנות לקראתן, החזרה לשגרה בסוף הבדיקה והפענוח.

באילו מקרים מומלצת בדיקת CT חזה?

ההפניה לבדיקת סי.טי. של בית החזה ניתנת במצבים הבאים:

 1. לאחר צילום חזה שכולל ממצאים לא תקינים וכשנדרשת תמונת מצב ברורה ומפורטת יותר שאותה צילום החזה לא יכול לספק.
 2. במקרים של טראומה לבית החזה – וכשישנו חשש לפגיעה משמעותית בריאות, בצלעות, בכלי דם באזור זה או בעמוד השדרה.
 3. חשד לקיומם של גידולים סרטניים – בין אם כאלה שמקורם בבית החזה ובין אם מדובר על גרורות שנשלחו מאיבר אחר.
 4. מעקב אחרי חולי סרטן – כחלק משגרת המעקב אחרי מי שכבר אובחן כחולה בסרטן עם גרורות באזור החזה, וניתן לו טיפול בהתאם, תתבצע בדיקת CT כדי לבחון כיצד השפיע הטיפול ומה כדאי לעשות בהמשך.
 5. מפרצת באבי העורקים – מצב שבו האאורטה, כלומר העורק הראשי שמוביל דם מהלב, מתרחב ומתרחב עד שהוא נקרע. כשכלי דם מרכזי זה נקרע התוצאה היא דימום פנימי מסיבי וסכנת מוות. כשישנו חשד להתרחבות של האאורטה ניתן לבצע בדיקת CT מיוחדת שנקראת אנגיוגרפיה של האאורטה החזית. בבדיקה זו ניתן לזהות גם התרחבות מקומית – אניוריזמה – שעלולה להתפתח לכדי מפרצת באבי העורקים, וכך להקדים תרופה למכה.
 6. גילוי מוקדם בקרינה נמוכה לסרטן ריאות באנשים מעשנים.

הסימפטומים שמעוררים חשש למחלה שקשורה לבית החזה הם בעיקר שיעול מתמשך, קוצר נשימה או קשיי נשימה וחום. בדרך כלל השלב הראשון יכלול צילום רנטגן של האזור, ואם נדרש המשך בירור – CT.

מתי חשוב לעבור CT ריאות?

הריאות הן איבר הנשימה העיקרי שלנו. צילום CT שלהן מתבצע במצבים שבהם ישנו חשד לבעיה כלשהי שעלולה לבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, או שכבר גורמת לכך.

בפרט חשוב לעבור סי.טי. ריאות במצבים הבאים:

 1. דלקת ריאות חוזרת – בחלק מהמקרים דלקת בריאות שחוזרת ומופיעה שוב ושוב היא אינדיקציה למחלות חמורות יותר (למשל אסתמה או ציסטיק פיברוזיס אצל ילדים) ועל כן נדרש בירור מעמיק.
 2. ברונכיטיס – מחלה שפוגעת בסימפונות (הצינורות שמובילים את האוויר לריאות) וליתר דיוק גורמים לבצקת ברירית שבחלק הפנימי של הצינורות ולהפרשה מרובה של ליחה. ברונכיטיס כרוני עלול להיגרם עקב זיהום אוויר חמור, עשן של סיגריות, חשיפה קבועה לאבק או תגובה אלרגית. ברונכיטיס אקוטי הוא מחלה ויראלית.
 3. חשד לגידול בריאות – סרטן הריאה הוא גידול קטלני שמופיע בעיקר אצל מעשנים ומעשנות (אבל לא רק). אבחון מוקדם של גידולים בריאות, עוד לפני שהם הופכים גדולים ושולחים גרורות, משפר במידה ניכרת את סיכויי ההתמודדות עם המחלה שמובילה מדי שנה לאלפי מקרי מוות בארץ. מחקר עדכני גילה שבדיקת CT ריאות מפחיתה את שיעור התמותה מהמחלה ב-20%. הבדיקה מומלצת למעשנים כבדים (ההגדרה היא 30 שנות קופסה – למשל עישון של 2 קופסאות ביום במשך 15 שנים) גם אם הפסיקו לעשן. סימפטומים כמו שיעול ממושך, דלקת בבית החזה שלא מגיבה לתרופות, הפרשת ליחה עם דם, קשיי נשימה ו/או בליעה ובלוטות לימפה באזור הצוואר שהופכות נפוחות מחייבים גם הם בירור יסודי – על בסיס CT ייעודי לאבחון מוקדם של סרטן הריאה.
 4. אמפיזמה – במצב תקין, בכל פעם שאדם שואף אוויר אל תוך הגוף שלו, מתבצע פעפוע של פחמן דו חמצני ושל חמצן בין הדם לבין נאדיות (שלפוחיות מיקרוסקופיות שעטופות בנימים ונמצאות בקצה של הסימפונות). פעולה זו היא בעלת חשיבות רבה מאוד, מפני שבזכותה יוצא מהגוף פחמן דו חמצני (מהדם אל הנאדיות ומהן החוצה) והחמצן מגיע אל כל התאים (מהנאדיות אל זרם הדם ומשם לכל מקום בו הוא נחוץ בגוף). אצל אנשים שחולים באמפיזמה (מחלה שמוכרת גם בשם שלה בעברית, נפחת) יש מעט נאדיות שלוקחות חלק בתהליך פעפוע הגזים ולכן הוא לא יעיל. התוצאה: קוצר נשימה ובמקרים מסוימים גם אי ספיקה נשימת וכן אי ספיקת לב.
 5. שחפת – מחלה מדבקת מאוד שפגעה בבני אדם רבים לאורך ההיסטוריה וגם במאה ה-21 עדיין עלולה להופיע. בגלל שהשחפת גם מסכנת וגם מדבקת, חשוב מאוד לאבחן אותה במהירות, והאופציה המתאימה ביותר היא CT.
 6. תסחיף ריאתי – קרישי דם שמגיעים אל הריאות עלולים לפגוע באופן חמור באיבר זה ואף לגרום למוות. כשישנו חשד למצב שכזה, תתבצע בדיקה ייעודית שנקראת CT אנגיוגרפיה של עורקי הריאות.

איך מתבצעת בדיקת CT?

בדיקת CT מבוססת על טכנולוגיית הרנטגן. ההבדל בין צילום רנטגן "רגיל" לבין טומוגרפיה ממוחשבת (Computed Tomography) הוא שבבדיקה המשוכללת יותר לא מתבצע צילום רנטגן בודד אלא אוסף צילומים, מזוויות שונות, כך שהרדיולוג (הרופא שמפענח את ממצאי המכשיר) מקבל למעשה תמונה תלת ממדית של בית החזה או הריאות (או כמובן כל איבר אחר שבו בוחרים להתמקד). בנוסף מספק המכשיר צילומים ספציפיים בחתכים שונים של האזור (מעין פרוסות), שגם הם תורמים לאבחון.

הנבדקים שמגיעים לבית חולים או למכון לצורך CT חזה או CT ריאות מתבקשים לשכב על מיטה. המיטה מוכנסת אל מכשיר ה-CT (התחושה היא של כניסה למעין מנהרה), ובתוך החלל הנ"ל מתבצעים כל צילומי הרנטגן על סמך תכנון שנקבע מראש (בהתאם למטרת הבדיקה).

בדיקות CT של בית החזה והריאות אורכות דקות בודדות. במהלך השהות בתוך המכשיר חשוב לשכב בלי לזוז כדי לא לגרום לתמונה שמייצר המכשיר להיות מטושטשת. ייתכנו גם רגעים מסוימים שבהם הנבדק או הנבדקת יתבקשו לעצור את הנשימה (לזמן קצר כמובן). לאורך כל הבדיקה ניתן לתקשר עם הטכנאי שמפעיל את המכשיר.

היערכות לקראת בדיקת CT ריאות או חזה

בחלק מהמקרים צילום CT של החזה או הריאות מחייב שימוש בחומר ניגוד מיוחד. חומר זה הוא על בסיס יוד ותפקידו הוא לצבוע את הממצאים כך שיהיה נוח יותר לראות גידולים או אבנורמליות אחרות בריאות ובבית החזה.

לקראת CT עם חומר ניגוד יש לעבור בדיקות דם שכוללות גם תפקודי כליה. הסיבה לכך היא שאותו חומר עלול להזיק לאנשים שהכליות שלהם לא מתפקדות באופן תקין לחלוטין. גם חולים במחלות של כלי הדם, חולי לב ובעלי סוכרת נדרשים לדווח מראש על המחלה כדי שצוות המכון יחליט האם הם יעברו את הבדיקה עם חומר ניגוד או בלעדיו.

כשהבדיקה מתבצעת עם חומר ניגוד, הוא ניתן בשתייה או בזריקה. כשהוא ניתן בשתייה, יש להגיע למכון כשעתיים מוקדם יותר וזאת על-מנת לשתות בהדרגה מים מהולים בחומר. פרט לכך יש להיות בצום של 4-6 שעות, בהתאם להנחיות המדויקות שתקבלו כשתקבעו תור.

כמו כן יש להגיע עם ממצאי בדיקות קודמות (צילום חזה וכו') ואם קופת החולים היא זו שמממנת את הבדיקה – עם טופס 17 בתוקף.

תופעות לוואי וחזרה לשגרה אחרי CT ריאות או חזה

CT הינה בדיקה לא פולשנית ובאופן עקרוני היא לא גורמת לכאב או לתופעות לוואי כלשהן. ייתכנו תחושות מסוימות עקב חומר ניגוד, אם ניתן כזה – בעיקר בחילה קלה או כאב בזרוע (כשהחומר ניתן בזריקה). בכל מקרה חריג יש לפנות מיד לצוות המכון.

יחד עם זאת חשוב להדגיש שבמהלך השהות במכשיר – ששני החוקרים שהובילו לפיתוחו, אלן קורמק וגודפרי האונספילד, זכו על עבודותיהם בפרס נובל לרפואה – נחשפים הנבדקים לקרינה מייננת שעלולה להיות מסוכנת (פירוט בהמשך העמוד).

פרט למקרים שבהם בוצעה בדיקת ה-CT תחת הרדמה ניתן לחזור מיד לשגרה מלאה. מומלץ לשתות הרבה מים כדי לשטוף מהגוף את חומר הניגוד. לנשים מניקות מומלץ להימנע מהנקה במשך 24 שעות לאחר הסי.טי. אם הבדיקה כללה חומר ניגוד (ישנם מחקרים שלפיהם אין סכנה לתינוק, ובחלק מהמקומות אין המלצה להפסיק את ההנקה לפרק זמן זה – אבל למי שרוצה להיות בטוחה ולא לקחת סיכונים מיותרים כדאי לשאוב חלב מראש, ולחזור להניק רק אחרי יממה).

עד כמה חמורה הסכנה שבקרינה?

לצד היתרונות המשמעותיים של בדיקות סי.טי. – המהירות, רמת הדיוק הגבוהה והעלות הנמוכה יחסית (בהשוואה ל-MRI) – ישנו גם חיסרון שאי אפשר להתעלם ממנו: הקרינה שפולט מכשיר הטומוגרפיה הממוחשבת.

בבדיקת CT ריאות כמות הקרינה שווה לזו שנספגת בגוף ב-260 צילומי רנטגן, ואילו CT חזה חושף את הנבדקים לקרינה של פי 400 מצילום רנטגן. זוהי קרינה מייננת, כלומר כזו שעלולה לשנות את מבנה התאים בגוף, ועל כן היא נחשבת מסוכנת.

בהתאם ההמלצה לאוכלוסיות רגישות, ובפרט ילדים קטנים ונשים הרות, היא לעבור בדיקות אחרות ובראשן MRI. במקרים אחרים התפישה המקובלת היא שהתועלת שב-CT גדולה מהסיכון, מה גם שהמכשירים המתקדמים פולטים פחות כמויות נמוכות יותר של קרינה. עוד כדאי לדעת בהקשר זה כי על סמך מחקר מקיף בנושא הסיכון ללקות בסרטן עקב החשיפה לקרינה בבדיקת CT בודדת גדל בסך הכל ב-0.05% (בהשוואה למצב שבו לא מתבצעת הבדיקה).

החשיבות הרבה של פענוח CT ריאות וחזה מדויק לחלוטין

דגש חשוב מאוד נוסף לגבי CT ריאות כמו גם CT חזה הוא הפענוח. זוהי גם אחת מנקודות התורפה של השימוש באמצעי דימות זה בארץ.

מדי שנה נערכות בסך הכל למעלה ממיליון בדיקות CT בישראל. לשם השוואה, לפני 20 שנה מספר הבדיקות עמד על כחצי מיליון. למרות הזינוק המשמעותי – תוצאה של הגידול באוכלוסייה והרצון לספק לכולנו טיפולים מתקדמים על בסיס אבחונים מדויקים – מספר הרדיולוגים (כאמור הרופאים שמופקדים על הפענוח) לא גדל בקצב הדרוש. כתוצאה מכך ישנו מחסור של ממש במפענחים, הן בבתי החולים והן במכונים הפרטיים, וכל פענוח מתבצע תחת לחץ ניכר שיוצר עומס העבודה.

עקב לחץ זה מתרחשות לא מעט טעויות בפענוחים השונים. לדברי מומחים בתחום הרפואה הציבורית בארץ, ב-10% עד 20% מבדיקות ה-CT, הפענוח אינו מדויק לחלוטין!

הסיכון שבפענוח שגוי כפול: מצד אחד אנשים חולים לא יקבלו את הטיפול שלו הם זקוקים, ומצד שני אנשים בריאים עלולים לקבל טיפול שכרוך בלא מעט תופעות לוואי וגם קושי נפשי למרות שהם כלל לא חולים!

על-מנת להתמודד עם התופעה הנ"ל, ולמזער את הסיכון, ניתן לפנות לשירות פענוח CT פרטי. שירות זה ניתן על-ידי איש מקצוע בכיר ובעל ניסיון רב בתחום הרדיולוגיה. בנוסף הוא פנוי להקדיש את כל הזמן ותשומת הלב הדרושים לממצאי המכשיר המשוכלל, כך שהסיכוי להתרחשות טעות הוא אפסי. תוצאות פענוח CT חזה או CT ריאות שבוצע באופן פרטי נמסרות תוך 24 שעות וכוללות גם ייעוץ על בסיס הניסיון רחב ההיקף.