CT חזה – באיזה מצבים מומלץ להבדק, וכיצד מתבצעת הבדיקה?

בדיקת CT באיזור החזה והלב

בית החזה מכיל את הלב ואת הריאות, שהם כמובן איברים חשובים מאוד, ועוד כלי דם ושרירים שכל פגיעה בהם עלולה לגרום לנזק של ממש למערכות חיוניות בגוף. בהתאם CT חזה היא בדיקה שמהווה בסיס לאבחונים משמעותיים ואפילו קריטיים, וכדאי מאוד לוודא שמופקת ממנה מקסימום תועלת. בעמוד זה תמצאו מידע על האופן שבו מתנהלת הבדיקה, המקרים שבהם היא מומלצת והדגשים העיקריים לגבי הפענוח של הממצאים.

כיצד מתבצעת בדיקת CT בית חזה וריאות?

CT חזה מתבצעת כשהנבדקים שוכבים על גבי מיטה, יחסית צרה, שמוכנסת אל מכשיר גדול שהוא למעשה הסי.טי. בתוך המכשיר מבוצעת סדרה של צילומי רנטגן, מזוויות שונות אשר נקבעו מראש כשהמטרה היא ליצור תמונה בתלת ממד של בית החזה והריאות (תמונה שמושגת באמצעות חיבור כל הצילומים שנעשו).

משך הבדיקה הוא דקות בודדות. יחד עם זאת בחלק מהמקרים, על-מנת להבטיח ממצאים ברורים ונוחים יותר לפענוח, הנבדקים מתבקשים לשתות נוזל שיש בו חומר ניגוד מיוחד על בסיס יוד. אופציה נוספת היא הזרקת החומר הנ”ל, ובכל מקרה השהות במכון מתארכת. הבדיקה אינה פולשנית וגם לא אמורה לגרום לתופעות לוואי, כך שניתן לחזור לשגרה תוך זמן קצר לאחר היציאה מהמכשיר. 

בזמן ששוכבים בתוך ה-CT אסור לזוז. כאמור מדובר בדקות בודדות, כך שאי הנוחות מינימלית. אם השהות במקום סגור ובסיטואציה לא פשוטה מייצרת חרדה, ניתן להרגיע אותה בעזרת כדורי הרגעה, מדיטציה, זריקת טשטוש ובמקרים חמורים – הרדמה מלאה.

באילו מצבים מומלצת בדיקת CT חזה?

CT חזה מתבצעת בעיקר אחרי שצילום חזה (עקב שיעולים קשים, כאבים בבית החזה, קשיי נשימה וכו’) מעלה ממצאים מחשידים אבל לא ברורים מספיק. מצב נוסף שבו מכשיר הסי.טי מספק מידע חיוני הוא כשיש גידול בבית החזה או גרורות (וגם כשישנו חשד לכך). חבלה חיצונית באזור שעלולה לגרום נזק לכלי הדם, לריאות ולצלעות מובילה אף היא בדרך כלל ל-CT מסוג זה. חשש לחסימה בכלי דם בבית החזה, דליפה או התרחבות בעייתית מצדיק גם הוא הפניה ל-CT. במקרים אלה נערכת בדיקה ייעודית של כלי הדם שנקראת אנגיוגרפיה.

החשיבות העצומה של הפענוח המדויק

מי שאמון על הפעלת מכשירי ה-CT הם טכנאים שעברו הכשרה מתאימה. החוליה הבאה בשרשרת היא הרדיולוגים – רופאים שהתמחו בפענוח תוצאות בדיקות דימות מתקדמות. בכל מכוני ה-CT בישראל עובדים טכנאים ורדיולוגים מקצועיים ואחראיים, אבל על המפענחים מוטל עומס רב (בגלל מחסור בתקנים וגם ברדיולוגים).

לחץ הזמן עלול להוביל לטעויות בפענוח, ולמעשה לא רק שהוא עלול להוביל אלא שאכן בפועל ישנן לא מעט שגיאות. לפי מחקרים שונים ומומחים בתחום הרפואה הציבורית בארץ, בין 10 ל-20% מתוצאות הפענוח אינן מדויקות לחלוטין!

זהו כמובן נתון מדאיג מאוד. אם אחרי CT חזה ישנה טעות בפענוח, האדם עלול לעבור טיפולים מורכבים וכאלה שכרוכים בתופעות לוואי לא פשוטות למרות שהוא בריא. תוצאה חמורה אף יותר של פענוח לקוי הוא פספוס של מחלה או פציעה וכתוצאה מכך אי מתן טיפול מתאים.

הפתרון הוא פענוח CT פרטי. הכוונה היא לשירות שמספקים רדיולוגים בכירים ומנוסים מאוד, שגם יכולים להקדיש לכל פרט בצילום את מלוא תשומת הלב ההכרחית. התשובות בעקבות פענוח שכזה ניתנות תוך 24 שעות, כך שאי הוודאות מצטמצמת וכבר לאחר יממה תוכלו לדעת בדיוק מהו מצבכם.