תוצאות בדיקת MRI: מדוע יש טעויות, ואיך להבטיח תוצאות מדויקות?

חוות דעת שניה מגורם רפואי על בדיקות הדמייה

מה חשוב לדעת לגבי תוצאות בדיקות MRI?

MRI היא בדיקה שמתבצעת במצבים רפואיים רגישים ומורכבים ובהם למשל חשד לפריצת דיסק קשה, טרשת נפוצה, מעקב אחרי סוגים שונים של סרטן, אבחון מחלות כבד, פציעות ספורט חמורות ועוד. בהתאם ישנה חשיבות עצומה לתהליך הפקת התוצאות. בעמוד זה תמצאו מידע חיוני אודות פענוח בדיקות MRI והמלצות שיעזרו לכם להגיע לאבחון מדויק לחלוטין.

מי מפענח את בדיקות ה- MRI?

מכשירי ה-MRI מספקים ממצאים גולמיים. על-מנת להגיע לאבחון ישנו עוד שלב קריטי בשרשרת – הפענוח. בהקשר זה כדאי לדעת שפעולת המכשיר המשוכלל מאוד מבוססת על שדה מגנטי ועל שיגור גלי רדיו אל האזור בגוף שאותו רוצים לאבחן. השילוב בין השדה המגנטי לבין הגלים גורם לפרוטוני המימן שבתאים שברקמות הגוף לנוע (ואז לחזור למקומם הטבעי). המכשיר מתעד את התזוזה ומפיק פלט מתאים שמועבר לרדיולוגים.

הרדיולוגים הם רופאים שעברו התמחות מיוחדת – וארוכה: 5 שנים – אשר מכשירה אותם לפענח תוצאות בדיקות MRI, תוצאות CT, מיפוי עצמות ובדיקות דימוי מתקדמות אחרות. הרדיולוגים אשר עובדים במכונים שבהם מתבצעת בדיקת ה-MRI עוברים על הממצאים, ועל סמך ההיכרות שלהם עם המכשיר וכמובן הידע באנטומיה ופיזיולוגיה מתרגמים את הנתונים הגולמיים למידע רפואי. מידע זה מועבר לרופא המטפל כדי שיאבחן את מצבו של המטופל.

מדוע ישנן טעויות רבות בפענוח תוצאות בדיקות MRI?

כפי שניתן להבין מהכותרת של הפסקה הזו, ישנן טעויות רבות בפענוח תוצאות בדיקות MRI. לפי הערכות של מומחים בתחום, ב-10% מהמקרים נופלת שגיאה בפענוח, ויש גם מחקרים שגילו אחוז טעויות גבוה יותר – עד 20%.

כל רדיולוג ורדיולוגית הם אנשי מקצוע שכאמור עברו הכשרה מקיפה ומן הסתם הם מתייחסים לתפקידם במלוא הרצינות והאחריות, אולם בגלל מחסור חמור ברדיולוגים בישראל, ישנו עומס רב על הרדיולוגים, בעיקר בבתי החולים וגם במכוני ה-MRI הפרטיים. העומס ולחץ הזמן מובילים באופן בלתי נמנע לטעויות.

ההשלכות החמורות של בדיקות MRI שגויות

תוצאות בדיקות MRI שאינן נכונות – והכוונה כמובן היא למקרים שבהם הפענוח היה לקוי, שכן המכשיר עצמו מספק כמובן תמונת מצב מדויקת – גורמות למצב שבו האבחון יהיה שגוי גם כן. ישנם שני סוגים של סיכונים עקב אבחון לא נכון:

  1. זיהוי אדם בריא כחולה – במקרים אלה האדם עלול לעבור טיפולים, כולל קשים ומלווים בתופעות לוואי רבות, למרות שהוא כלל לא זקוק להם. בנוסף ישנו הקושי הנפשי הממשי שמתלווה לכל מחלה חמורה.
  2. פספוס מחלה או פגיעה אחרת – וכתוצאה מכך אי מתן טיפול מתאים. במקרים אלה סביר להניח שמצבו הרפואי של האדם יחמיר, ולעתים נגרמים גם נזקים בלתי הפיכים.

איך להבטיח תוצאות מדויקות?

פנייה לרדיולוג פרטי, מן הסתם בעל ניסיון רחב היקף במיוחד, מאפשרת לקבל תוצאות מדויקות ועל הבסיס הזה אבחון מדויק. הרדיולוג הפרטי יכול להקדיש לתוצאות הבדיקה את כל הזמן הנחוץ, בלי לחץ או מגבלות, ובנוסף הוא מביא לידי ביטוי ניסיון מקצועי ובקיאות מעמיקה. עוד כדאי לדעת כי פענוח פרטי של תוצאות בדיקות MRI מושלם תוך 24 שעות בלבד, לעומת המתנה של עד שבועיים כשהפעולה מתבצעת במקום שבו נערכה הבדיקה. גם למימד הזמן יש כמובן יתרון משמעותי, ובפרט כשהמצב הרפואי מחייב תגובה מהירה. באופן כללי מומלץ לנצל את האופציה של פענוח MRI פרטי במקרים מורכבים ובכל מצב שבו ישנם ספקות כלשהם לגבי התוצאות.