MRI – מחיר ממוצע והשפעת התורים הארוכים על העלות

עלות בדיקת MRI פרטית

מאז שפותח מכשיר ה-MRI – השם הוא ראשי תיבות של הביטוי Magnetic Resonance Imaging, כלומר דימות בתהודה מגנטית – הוא הציל חיים באינספור מקרים. שני המדענים שאחראים על פיתוח ה-MRI, פיטר מנספילד ופול לוטרבור, אף זכו על כך בפרס נובל. למכשיר הדימות יתרונות יקרי ערך ובפרט רמת הדיוק הגבוהה מאוד והיעדר הקרינה במהלך הבדיקה, אבל מצד שני יש לו גם תג מחיר גבוה. בעמוד זה תמצאו מידע אודות הבדיקה המתקדמת, עלות הבדיקה למדינה ולכם ואפשרויות הפענוח של המידע החיוני שמספק המכשיר.

1. מהי בדיקת MRI?

בדיקת MRI היא כאמור דימות בתהודה מגנטית. מכשיר ה-MRI הוא למעשה שדה מגנטי רב עוצמה שלתוכו מוכנסים הנבדקים. במהלך הבדיקה משוגרים אל האזור שאותו רוצים לבחון – המוח, בית החזה, הגב, הבטן, כלי דם, מפרקים שונים ועוד – גלי רדיו. גלי הרדיו משפיעים על המגנטיות של הפרוטונים בגוף (ובפרט יוני המימן שבמים שבגופנו), השינויים נמדדים ועל בסיס זה מספק המכשיר תמונה מפורטת של הרקמות הפנימיות שמרכיבות איבר כזה או אחר.

הבדיקה אינה פולשנית, נמשכת במרבית המקרים בין 20 ל-50 דקות ולאחריה ניתן לשוב לשגרה. כאמור אין צורך בקרינה כדי לבצע את הסריקה, ועל כן היא נחשבת לבטוחה במיוחד.

2. מהו המחיר של בדיקת MRI?

מחיר MRI מושפע מסוג הבדיקה ומהסיבה שבגללה נדרשת בדיקה מתקדמת ויקרה זו. בחלק מהמקרים הבדיקה החיונית נכללת במסגרת סל הבריאות ועל כן אין צורך לשלם עבורה. יחד עם זאת ישנם גם מצבים רפואיים שבהם ההפניה היא לבדיקת דימות אחרת, CT – שאמנם גם היא מדויקת אבל מצד שני לא תמיד היא מספקת ממצאים מפורטים כמו ה-MRI ובנוסף היא חושפת את הנבדקים לקרינה מייננת שעלולה להיות גם מסוכנת.

3. איך משפיעים התורים הארוכים של המחיר?

כדאי לקחת בחשבון את התורים הארוכים לבדיקות ה-MRI. הסיבה לכך היא מיעוט המכשירים ביחס לגודל האוכלוסייה – 5 מכשירים לכל מיליון בני אדם, וזאת למרות שעלות המכשיר היא כ-6 מיליון ש"ח בלבד (לשם השוואה, בגרמניה למשל ישנם 35 מכשירי MRI לכל מיליון בני אדם ואפילו בלטביה היחס הוא כמעט 14 מכשירים למיליון אנשים). ההמתנה הממושכת לתור מייצרת מן הסתם מתח רב אצל הנבדקים שסובלים מחוסר ודאות וחוששים מפני הרע מכל, ועלולה לגרום גם לנזקים בלתי הפיכים עקב החמרת המצב הרפואי בזמן ההמתנה לבדיקה ואבחון. הרצון לעבור את הבדיקה במהירות יצרה גם תופעה מכוערת של מעכרים שמציעים קיצור התור תמורת סכום בלתי מבוטל. גם בתי חולים מסוימים מציעים את הבדיקה ללא תור – בטווח של מספר ימים – תמורת סכומים שנעים סביב ה-2,000 ש"ח.

4. עלות הפענוח

כשמדברים על מחיר MRI כדאי לזכור שבנוסף לבדיקה עצמה נדרש גם פענוח, וכדאי כמובן שהוא יהיה איכותי וללא רבב.

באופן טבעי הפענוח כלול בבדיקה עצמה וניתן ללא תשלום נוסף. יחד עם זאת בדיוק כמו שהבדיקה מחייבת המתנה ממושכת, נדרשת סבלנות גם לקבלת תוצאות הפענוח – עד שבועיים. למי שרוצה לקצר את פרק הזמן ולחסוך לעצמו מתח מיותר מוצעת האופציה של פענוח MRI פרטי שעלותה משתנה בהתאם לסוג הבדיקה הספציפי ולמציע השירות (לרוב מדובר בנוירורדיולוג בכיר ומנוסה).

5. למה כדאי לבצע פענוח פרטי?

אמנם מחיר MRI הופך גבוה יותר כשבוחרים בפענוח פרטי, אבל מצד שני מובטח לכם אבחון מדויק לחלוטין בלי שום טעות. מחקרים שונים גילו אחוז גבוה יחסית של טעויות במסגרת הפענוח שמתבצע בבתי החולים ובמכונים, בעיקר עקב העומס הרב על הרדיולוגים שעובדים בהם, ואילו פענוח פרטי של ממצאי ה-MRI מתבצע עם מלוא תשומת הלב הנדרשת.