תהליך בדיקת MRI פרטית – מה עלול לקרות, ומה היתרונות בפענוח פרטי?

MRI - סריקה באמצעות שדה מגנטי

פיתוח מכשיר ה-MRI לפני קרוב ל-50 שנים חולל מהפכה: בזכות פיטר מנספילד ופול לוטרבור, שב-2003 זכו בפרס נובל על הרעיון והיישום של דימות בתהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging), יכולים היום רופאים בכל רחבי העולם לקבל תמונת מצב מפורטת, מדויקת ונוחה להבנה של איברים פנימיים שונים – וכך לקבוע האם יש צורך בטיפול ואם כן מהי הפרוצדורה האופטימלית.

בין המכשיר המשוכלל לבין הרופא שמטפל בכם יש עוד תחנה חשובה: פענוח הממצאים שמספק ה-MRI. פענוח לקוי יוביל מטבע הדברים לאבחון שגוי והתוצאה עלולה להיות פגיעה חמורה – ולכן נוצר למעשה הצורך בבדיקות MRI פרטיות.

מה זה בעצם MRI פרטי?

בדיקת MRI פרטית היא למעשה פענוח של הממצאים באופן פרטי, בנוסף לזה שמתבצע במכון שבו מתקיימת הבדיקה.

חשוב להבין: מכשיר דימות בתהודה מגנטית הוא אחד היקרים ביותר שיש בעולם הרפואה. עלותו נאמדת במיליוני דולרים, ולכן ישנם מעט מקומות בארץ שהצטיידו בו (מעט מדי, וזו גם הסיבה לתורים הארוכים לבדיקה הכל כך חשובה). אף רופא פרטי לא יכול כמובן להרשות לעצמו רכישת MRI, ולמעשה גם לא בכל בית חולים יש מכשיר כזה.

עוד כדאי לדעת שהדימות עצמו הוא פעולה טכנית פשוטה יחסית. כלומר, המכשיר עצמו מורכב להפליא, והתפעול שלו מחייב מיומנות מסוימת, אבל אנשי המקצוע במכוני ה-MRI  בבתי החולים וברשתות שמציעות את הבדיקה יודעים איך להשתמש במכשיר – כך שהחוליה החלשה בשרשרת היא אך ורק הפענוח.

מה עלול לקרות עקב פענוח לקוי?

בכל מקום שיש בו מכשיר MRI יש גם רדיולוגים, כלומר רופאים שההתמחות שלהם היא פענוח. מדובר באנשי מקצוע רציניים שמודעים היטב לכובד האחריות על כתפיהם, אבל בגלל העומס הרב – כאמור מספר המכשירים בארץ נמוך והתורים ארוכים, ובנוסף יש גם מחסור ברדיולוגים – פרק הזמן אותו אפשר להקדיש לפענוח מוגבל.

מעבר למגבלה הנ"ל, ישנם מצבים רפואיים מורכבים ונדירים יחסית, ועבורם כבר נדרש ידע מעמיק וייחודי – שרק לרדיולוגים בכירים ועתירי ניסיון יש. התוצאה: באחת מכל 10 בדיקות MRI הפענוח לא מדויק לחלוטין (ויש גם מומחים שטוענים כי שיעור השגיאות גבוה אף יותר).

מאחר שפענוח לקוי עלול למנוע טיפול רפואי קריטי מאדם שזקוק לכך, או לחילופין לגרום לכך שאדם בריא יעבור טיפולים קשים שאין בהם צורך אמיתי (ובנוסף ליצור קושי נפשי ממשי ומיותר) – כדאי מאוד לוודא שהפענוח מופקד בידיים המקצועיות ביותר והפנויות ביותר להקדיש לממצאים את מלוא תשומת הלב האפשרית.

היתרונות של פענוח MRI פרטי

בדיקת MRI פרטית היא כאמור פענוח פרטי – שירות שמתאפיין במספר יתרונות משמעותיים.

היתרון הראשון הוא כאמור הסיכוי המזערי ובעצם האפסי להתרחשות שגיאה במהלך הפענוח, כך שגם האבחון לא יהיה נכון. פענוח MRI פרטי מבוצע על-ידי נוירורדיולוג בכיר, שאמון על ניתוח מדויק של ממצאי הדימות גם במצבים הרפואיים המורכבים ביותר והנדירים ביותר, ולכן מובטח לכם שקט נפשי בזכות הידיעה שאף פרט לא יתפספס.

היתרון השני והחשוב לא פחות הוא המהירות: בזכות העובדה שנוירו-רדיולוג שמבצע פענוח MRI פרטי לא חווה את העומס הרב שיש במכונים, הוא יכול גם להתעמק בממצאים וגם לספק תשובות אמינות תוך 24 שעות לכל היותר. כשאי הוודאות גבוהה וגובה מחיר יקר, יש לכך כמובן חשיבות רבה ובנוסף אם נדרש טיפול אפשר יהיה להתחיל אותו בלי להתעכב. היתרון השלישי הוא תמונת המצב המקיפה וההמלצות יקרות הערך, כך שגם בסיטואציות רגישות תוכלו לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבורכם.