כיצד נקבעת עלות בדיקת CT פרטית?

חישוב עלויות בדיקת CT פרטית

מכשיר ה-CT הוא אחד הפיתוחים החשובים ביותר של המין האנושי. בזכותו ניתן לבצע בדיקה מהירה מאוד, זולה למדי ומדויקת במגוון רחב של מצבים רפואיים ולהבטיח אבחון נכון בדרך למציאת הפתרון האופטימלי לבעיה. מפתחי המכשיר, גודפרי האונספילד ואלן קורמק, זכו ב-1979 בפרס נובל על תרומתם זו לרפואה המודרנית, ומאז נעשה שימוש רחב היקף במיוחד ב-CT ובמקרים רבים אף ניצלו חיים בזכותו.

גם בארץ ישנם כמובן מכשירי CT רבים, אבל הרבה פחות מכפי שנדרש בהתאם לגודל האוכלוסייה: ב-2015 היו בישראל רק 9.2 מכשירי טומוגרפיה ממוחשבת לכל מיליון בני אדם, לעומת ממוצע של 24 (!) ב-OECD. מאז גדל מעט מספר המכשירים, אבל אנחנו עדיין נמצאים בפיגור משמעותי אחרי המדינות המפותחות האחרות.

התוצאה של המחסור במשאבים במסגרת הרפואה הציבורית: בלא מעט מקרים מתבצעת פנייה לעזרת הרפואה הפרטית. בעמוד זה תמצאו מידע על האופן שבו מתבצעות בדיקות CT, על המחיר של CT פרטי ועל חשיבות הפענוח.

כיצד מתבצעת בדיקת CT?

בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת היא למעשה אוסף של צילומי רנטגן מזוויות רבות, כך שביחד נוצרת תמונה תלת ממדית של אותו איבר שרוצים לאבחן את מצבו.

הבדיקה כאמור קצרה מאוד וברוב המקרים אורכת דקות בודדות בלבד. השהות בתוך המכשיר אמנם לא נוחה – הנבדקים שוכבים על מיטה יחסית צרה ומוכנסים אל חלל סגור – אבל הבדיקה לא גורמת לכאב ואינה פולשנית. במקרים שבהם הקושי לשהות בחלל סגור משמעותי, ניתן להיעזר באמצעי טשטוש או לעבור את הבדיקה תחת הרדמה.

מחיר CT פרטי

CT היא כאמור בדיקה זולה למדי ובהתאם נפוצה מאוד – כרבע מבדיקות הדימות בארץ מתבצעות במכשירי הטומוגרפיה הממוחשבת. במרבית המקרים קופת החולים היא זו שמממנת את הבדיקה (על בסיס טופס 17). אם לא קיבלתם הפניה מתאימה וקופת החולים שבה אתם חברים מסרבת לשלם, ובכל זאת אתם סבורים שיש צורך ב-CT תוכלו לעבור את הבדיקה באופן פרטי. עלות בדיקת CT פרטית היא כמה מאות שקלים, כשהמחיר משתנה בהתאם לסוג ה-CT ולאבחון הדרוש.

עוד כדאי לקחת בחשבון כשמנסים לחשב עלות בדיקת CT פרטית את התורים שעלולים להיות ארוכים, שכן כאמור ישנם מעט מדי מכשירי טומוגרפיה ממוחשבת בישראל. עבור תור ללא המתנה ייתכן שתצטרכו לשלם מעט יותר. בכל מקרה ייתכן שביטוח הבריאות הפרטי שלכם מכסה גם בדיקות דימות – כדאי כמובן לבדוק זאת.

מהו פענוח פרטי של תוצאות CT ומתי הוא מומלץ?

לא רק שבישראל ישנם מעט מדי מכשירי CT ביחס לצרכים העדכניים, בנוסף חסרים בארץ כ-200 רדיולוגים (רדיולוגים הם הרופאים שעברו התמחות בפענוח תוצאות דימות – CT, אמ.אר.איי וכו’).

כתוצאה מכך ישנו עומס של ממש בכל מכוני ה-CT, והתוצאה: טעויות לא מעטות בפענוחים. מומחים בתחום מעריכים את אחוז הפענוחים השגויים בכ-10% עד 20%!

על-מנת למזער את הסיכון לשגיאה וגם לקבל את התוצאות תוך 24 שעות במקום להמתין עד שבועיים, תוכלו לפנות לשירות פענוח CT פרטי. שירות זה ניתן על-ידי נוירורדיולוג מנוסה במיוחד וכזה שעבר התמחויות ספציפיות. בהתאם הפענוח הוא לא “רק” ללא רבב אלא גם מבוסס על ניסיון רחב היקף ובקיאות מעמיקה, וכמובן תשומת לב מלאה לכל הפרטים החשובים.

במקרים אלה עלות בדיקת CT פרטית היא למעשה התשלום לנוירורדיולוג. מומלץ לבחון את ביטוחי הבריאות השונים שלכם – זה שבקופת החולים וזה הפרטי – שכן בחלק מהמקרים תקבלו החזר עבור תשלום זה.