עד כמה כואבת בדיקת EMG? ואיך מפחיתים את הכאב?

פענוח בדיקה

עד כמה כואבת בדיקת EMG? EMG הינה בדיקה נפוצה למדי שמתבצעת על-מנת לאבחן מחלות הקשורות למערכת העצבים וכן מחלות שריר מוטוריות. בדיקה זו, ששמה המלא הוא אלקטרומיוגרפיה (Electromyography), כולל החדרת מחט אל שרירים מסוימים. בהתאם עשוי להיווצר חשש לקראת הגעה אל מקום הבדיקה, ואחת השאלות שעולות בתדירות גבוהה במיוחד היא מידת הכאב שנגרמת לנבדקים. בעמוד זה תמצאו תשובה מקצועית ומקיפה לשאלה הנ"ל, ומידע נוסף אשר רלוונטי למי שעומד או עומדת לעבור EMG.

מדוע בדיקת EMG עלולה להכאיב לנבדקים?

בדיקת EMG מתבצעת כאמור באמצעות החדרת מחט אל שריר, וזאת על-מנת שאפשר יהיה לקבל מידע לגבי תפקוד השריר, הן במנוחה והן בפעולה. אנשים רבים חוששים מהחדרת מחטים לגוף, ובפרט לשריר, מה גם שמדובר בבדיקה שנמשכת זמן רב יחסית – כ-90 דקות. בהתאם ישנם חששות טבעיים ומובנים לפני הבדיקה.

בפועל, רמת הכאב נמוכה מכפי שאותם אנשים שחוששים מה-EMG מעריכים. יחד עם זאת אי אפשר להתעלם מכך שכן ישנה רמה מסוימת של אי נעימות בבדיקה. עבור אנשים בעלי רגישות גבוהה לכאב, אותה אי נעימות עלולה להיות משמעותית במיוחד.

איך אפשר להפחית את מידת הכאב של ה-EMG?

על-מנת להפחית ככל האפשר את אי הנעימות ואת רמת הכאב, משתמש הרופא שמבצע את הבדיקה בג'ל מאלחש שאותו הוא מורח על האזור שבו מתבצעת הבדיקה. רופאים מנוסים גם ישוחחו עם הנבדקים כדי להרגיש אותם – בלא מעט מקרים סטרס מעצים את התחושות הפיזיות הלא רצויות, וגורם לעוד כאב, בעוד רגיעה מפחיתה במידה ניכרת את הקושי של הנבדקים לצלוח את הבדיקה בקלות יחסית.

עוד המלצה היא לאסוף מידע רב ככל האפשר על הבדיקה, מטרותיה, האופן שבו היא מספקת את תמונת המצב הרצויה והפענוח – מידע מקטין את רמת אי הוודאות ולכן מפחית גם את המתח.

מדוע בדיקות EMG אורכות זמן רב יחסית?

משך הזמן של בדיקות EMG תורם לא מעט לחששות לקראתן. חשוב להבין כי לצורך קבלת כל הנתונים הרלוונטיים והנחוצים לאבחון המצב, מתבצעות למעשה 2 בדיקות: הבדיקה הראשונה היא EMG, ובמהלכה נמדדת ונבחנת הפעילות החשמלית בשרירים. הבדיקה השנייה, שנקראת NCT, בודקת את רמת ההולכה העצבית, כלומר את כושר ההולכה של הזרם לאורך תאי העצב ואת מהירות ההולכה.

לא תמיד נדרשות שתי הבדיקות, אבל ישנם מצבים רבים שבהם מעבר לפגיעה בתפקוד השריר ישנה גם בעיה עצבית, ובמקרים אלה יש צורך גם במידע לגבי ההולכה העצבית. שילוב שתי הבדיקות מאפשר לזהות מחלות שקשורות למערכת העצבים, בעיות קליניות הקשורות לשרירים ובעיות עקב פגם בחיבור בין תאי עצב לשרירים.

החשיבות הרבה של פענוח מדויק

EMG נחשבת לבדיקה יחסית פשוטה לביצוע, אבל הפענוח של הממצאים כבר מחייב בקיאות וניסיון. בהקשר זה חשוב לזכור שכל טעות בפירוש תוצאות הבדיקה עלול לגרום לנזק ממשי – גם כשהטעות היא אי אבחון מחלה ולכן האדם לא זוכה לטיפול הרצוי, וגם כשהטעות היא אבחון פגיעה שלא באמת קיימת וכתוצאה מכך מעבר טיפולים לא הכרחיים או שימוש בתרופות מיותרות. במקרים מורכבים ההמלצה היא לקבל חוות דעת נוספת, כדי לצמצם למינימום האפשרי, ובעצם לאפס, את הסיכוי לשגיאה ולנזק.