מה זה PET CT, ומה ההבדל שלו מבדיקת CT רגילה?

PET CT

PET CT היא אחת הבדיקות המתקדמות ביותר הקיימות כיום. למעשה זהו שילוב של 2 טכניקות דימות, PET ו-CT ומיצוי האיכויות של שתיהן. בעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות הבדיקה, ההכנות לקראתה, אופן הביצוע, המצבים שבהם מומלץ לעבור אותה והפענוח שלה.

מה זה PET ומה זה CT?

התשובה לשאלה מה זה PET CT היא כאמור שילוב של CT ו-PET.

בדיקת CT מבוססת על קרני רנטגן. ההבדל בין בדיקת רנטגן לבין CT הוא שהבדיקה המשוכללת יותר כוללת שיגור קרניים ממספר מקורות במקביל כך שמתקבלת תמונה תלת ממדית מפורטת במיוחד של האיבר או האיברים שיש לבדוק.

בדיקת PET מבוססת בדרך כלל על חומר בשם FDG שהינו סוכר רדיואקטיבי. ה-FDG נקשר לרקמות שמתרחש בהם חילוף חומרים חריג, כך שהמיפוי של הגוף ואיתור כל המקומות שבהם ישנה רמה גבוהה של FDG מספקים אינדיקציה לקיומם של גידולים ממאירים, דלקות וזיהומים (שכולם גורמים להאצת קצב חילוף החומרים).

באילו מקרים תתבצע בדיקת PET CT?

השילוב בין ה-PET ל-CT מייצר מידע בעל ערך רב בעיקר במצבים של גידול סרטני או חשד לגידול כזה. בהתאם תתבצע בדיקת PET CT אחרי אבחון סרטן כדי לקבוע מהי מידת ההתפשטות של המחלה, ובמקרה כזה הבדיקה היא בכל הגוף. מטרה נוספת היא הערכת הצלחת טיפול בסרטן, וגם במצבים אלה ייתכן צורך ב-PET CT בכל הגוף.

בדיקת PET-CT משמשת בעיקר כדי לאבחן גידולים סרטניים, אף שניתן להיעזר בה גם לאבחון מצבים רפואיים נוספים – בעיקר ברקמות הלב והמוח. כמו כן מומלצת בדיקה זו כחלק ממעקב אחרי מטופלים שהחלימו מסרטן, על-מנת לוודא שהמחלה לא חזרה, וגם על-מנת לברר לעומק מהות ממצאים של בדיקות הדמיה פשוטות יותר.

ההכנה לבדיקת PET CT

לקראת בדיקת PET CT נדרש צום, בדרך כלל של 6 שעות שבמהלכן ניתן לשתות מים (אבל לא שתייה מתוקה בגלל שרמה גבוהה של סוכר בדם משבשת את ה-PET). דרישה נוספת היא הימנעות מפעילות ספורטיבית מאומצת במשך 48 שעות לפני ההגעה למכון הדימות.

כמו כן יש הנחיות ספציפיות לאנשים עם סוכרת, וזאת מפני שכדי להגיע לתוצאות מדויקות רמת הגלוקוז בדם צריכה להיות 150 או פחות. נשים הרות ומניקות צריכות לקחת בחשבון את העובדה שבדיקת CT כרוכה בחשיפה לקרינה שעלולה להזיק לעובר.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

השלב הראשון בבדיקת PET CT הוא הזרקת ה-FDG לווריד. לאחר מכן נדרשת המתנה של כשעה עד לפיזור חומר זה בכל הגוף. בזמן ההמתנה יש להימנע מדיבור, לעיסת מסטיק או תנועה.

הבדיקה עצמה אורכת עוד חצי שעה עד שעה, בשכיבה על מיטה שמוכנסת אל המכשיר, וגם במהלכה יש להימנע מתנועה. PET CT לא גורם לכאב אבל עלול לייצר אי נוחות מסוימת. בכל מקרה לאחר הבדיקה ניתן לחזור מיד לשגרת החיים הרגילה.

פענוח ממצאי PET CT

בדיקת PET CT הינה פרוצדורה טכנית פשוטה. הפענוח לעומת זאת כבר מחייב בקיאות מקצועית מעמיקה ומקסימום תשומת לב לכל פרט וניואנס. על-מנת לוודא שאין טעויות בפענוח – טעויות שעלולות כמובן להוביל לטיפול מסובך שאין לו צורך אמיתי או לחילופין לפספוס מחלה ולכן אי טיפול בה – ניתן לפנות לרדיולוג מומחה ולבקש חוות דעת נוספת, כלומר פענוח נוסף שמבוסס על ניסיון רב ופינוי כל הזמן הדרוש לטובת התעמקות בממצאי הבדיקה.