“לא מה שדימיתם לעצמכם: כמה עולה בדיקת MRI פרטית?”

"לא מה שדימיתם לעצמכם: כמה עולה בדיקת MRI פרטית?"

MRI היא אחת מבדיקות ההדמיה החשובות והמדויקות בעולם הרפואי. בגלל הצורך הגדול בה ומיעוט ההיצע, לעתים לא קל להשיג תור לבדיקת MRI. במצב כזה, רבים פונים לבדיקת MRI פרטי: מדוע עורכים MRI? כמה עולה MRI פרטי ומתי כדאי להזמין? בכתבה

מה זה MRI?

בדיקת MRI (קיצור של Magnetic Resonance Imaging)- או בעברית הדמיית תהודה מגנטית – הינה בדיקת הדמיה שנמצאת בשימוש נרחב ברפואה המודרנית, במסגרתה יוצרים הדמיה תלת ממדית ומפורטת של אזורים שונים בגוף על מנת לסייע באבחון מחלות ומצבים רפואיים שונים.

MRI היא בדיקה איכותית מאוד, שנחשבת מדויקת ובטוחה מאוד, משום שהיא לא כוללת שימוש בכל סוג של קרינה מזיקה או מייננת אלא בשדה מגנטי. ה”חיסרון” של איכותן של בדיקות ה-MRI הוא חוסר הזמינות לקביעת תורים. הצורך העצום שיש בהן, יחד עם העלות הגבוהה של מכשירי MRI, פירושם שעלולה להיות המתנה לא קצרה לביצוע MRI דרך השירות הציבורי ויתכן שכדאי לבחור באפשרות של MRI פרטי  .

מתי צריך לבצע MRI?

MRI היא בדיקת הדמיה, ככזו עלינו לבצע אותה כאשר יש צורך אבחוני במבט מדויק לאזורים שבתוך הגוף. בדיקת MRI יכולה להתבצע על אזור ספציפי בגוף, ולרוב זה גם יהיה המצב, והיא יכולה גם להיות כלל-גופית.

למשל, כאשר ישנו חשד למחלה נוירולוגית או גידולית באזור המוח, צריך לבצע MRI מוח. כאשר ישנו חשד לבעיה תפקודית בלב או מערכת הדם, לא פעם בדיקת MRI תהיה הבדיקה המדויקת ביותר אותה ניתן לבצע. בנוסף, MRI היא בדיקה יעילה מאוד כשצריך לעשות הדמיה לאוכלוסיות שלא יכולות להיחשף לקרינה מייננת – נשים בהיריון למשל.

בכל מצב שכזה בדיקת MRI פרטית יכולה להיות הפתרון המהיר והאיכותי ביותר – וחשוב לדעת כמה היא עולה.

אז כמה עולה MRI פרטי?

אם רוצים לבחור באפשרות של MRI פרטי על פני האפשרות הציבורית, לא פעם מופתעים לגלות שהעלות יכולה להיות נמוכה בהרבה ממה שחשבנו!

בעוד העלות הבסיסית של בדיקת MRI ללא כל כיסוי חיצוני נעה סביב אלפי השקלים, במרבית המקרים קביעת תור MRI פרטי תעלה הרבה פחות לבעלי ביטוח בריאות פרטי או ביטוח משלים שמכסה גם בדיקות MRI פרטיות.

במצב כזה, עלות ההשתתפות העצמית תנוע בין עשרות שקלים למאות בודדות של שקלים! עלות ששווה מאוד להשקיע בכדי לאבחן בצורה מדויקת ומיידיעת מצבים רפואיים שיכולים להתדרדר במהירות.

גם אם הזמנתם MRI פרטי בעלות מלאה, בהחלט יתכן שתוכלו לקבל עליה אחר כך החזר מקופת החולים או מהביטוח הפרטי – ושווה לבחון זאת אם כבר ביצעתם את הבדיקה.

סוגי MRI שונים – למטרות שונות

בדיקת MRI נחלקת לתתי-סוגים רבים, הן על פי אזור הבדיקה והן על פי המערכת התפקודית שאותה בודקת הבדיקה.

MRI יכול להיות MRI מוח, בטן, גפיים, ראש-צוואר, בית חזה, לב, ריאות ועוד. כל בדיקה שכזו היא בעלת ערך אבחנתי עצום בעת הביצוע שלה. מלבד זאת, MRI יכול אמנם להיות בדיקת הדמיה סטנדרטית, אך יכולה גם להתבצע בפאזה ספציפית שבודקת מערכת מסוימת בגוף.

ניתן לבצע MRI להדמיה ספציפית של כלי דם והזרימה בהם, ניתן לבצע בדיקה תפקודית של הלב, ניתן לבצע בדיקה של פעילות חשמלית במוח וניתן אפילו לבצע בדיקת MRI במעי הגס שמחליפה את הצורך בקולונוסקופיה.

לכל מטרה רפואית כמעט יש בדיקת MRI שמתאימה לה – וחשוב לקבל את הייעוץ הרפואי המדויק לגבי הבדיקה הנכונה לכם.

איך לבחור מכון ל-MRI פרטי?

אם החלטתם לבצע MRI פרטי, אתם צריכים לבחור מכון הדמיה ברמה הגבוהה ביותר עם מרכז רפואי מתקדם לביצוע הבדיקה. MRI פרטי חייבת להיות בדיקה שהגישה אליה תהיה מהירה, תוך יום עד שלושה ימים לכל היותר, עם פענוח מהיר ומלא של התוצאות לאחר ביצוע הבדיקה ומענה מלא על כל צרכי המטופל. לזמינות גבוהה של בדיקת MRI ושל הפענוח שלה יכולה להיות חשיבות עצומה – האבחון המהיר של מצבים רפואיים רבים שניתן לאבחן באמצעות MRI יכול להיות ההבדל הממשי בין חיים למוות, או לכל הפחות בין חיים בריאים וטיפול יעיל לבין עיכוב שיכול להוביל לנזק משמעותי.

 

דילוג לתוכן