חוות דעת שנייה ברדיולוגיה: למה אתם חייבים אותה

חוות דעת שנייה רדיולוגיה

כשזה נוגע לבריאות שלנו, חשוב מאוד לא להסתמך על אבחנה של רופא אחד בלבד, אלא לקבל חוות דעת שנייה מרופא מומחה נוסף. חוות דעת שנייה ברדיולוגיה חשובה במיוחד. זאת על מנת שהמטופל יוכל לקבל פרספקטיבה שונה לגבי האפשרויות הקיימות עבורו. מעבר לכך, חוות דעת שנייה יכולה לשמש בתור בדיקת איכות ובקרה. כך ניתן יהיה לוודא שהממצאים שנמצאו אכן קיימים; או במידה ולא היו כאלו, לוודא שהם אכן לא קיימים.

במקרים בהם המצב הקליני של המטופל נחשב ללא שגרתי, חוות דעת שנייה ברדיולוגיה לבדיקות ההדמיה לעולם לא יכולה להזיק. במקרה זה, ההיפך הוא הנכון. חוות דעת נוספת הניתנת על ידי רדיולוג מקצועי בעל ניסיון בתחום; יכולה להיות שונה מזו של הרדיולוג הראשון שבדק את המטופל. חוות דעת שנייה יכולה להעלות נקודות חדשות וחשובות, להצביע על ממצאים שונים, ולהאיר באור שונה לחלוטין את המצב. מהסיבה הזו, כאשר אתם ניגשים לבדיקה; חשוב לא להסתמך על אבחנה אחת בלבד, אלא ללכת לכמה רופאים מומחים (לפחות 2). הם יעזרו לכם לשפוך אור נוסף על תוצאות הבדיקה. וגם סביר להניח שיעניקו לכם פתרונות שונים מאלו שקיבלתם אצל הרופא הראשון.

למה חשוב לקבל חוות דעת שנייה מרדיולוג מומחה?

זה ידוע שגם רופאים מומחים שהם לא בתחום ההתמחות של הרדיולוגיה, יכולים לפענח תוצאות בדיקות. למרות שיש להם ניסיון רב בתחומם, הם לא תמיד יוכלו לראות את אותם הדברים שרדיולוג מומחה יראה. הרדיולוג עוסק בפענוח בדיקות במשך שנים באופן יום יומי. הוא עובר הכשרה וחינוך שמכין אותו למשימה מורכבת זו וצובר ניסיון רב לאורך שנות העבודה שלו בתחום.

לצורך העניין, אורטופד שמסתכל על עצמות שבורות, לא יזהה לעיתים רבות, גידולים בריאות או בכליות. ולדוגמא, נוירוכירורג לא ידע לזהות לעיתים רבות בלוטות לימפה מוגדלות או גידולים במערכת העיכול. למרות שללא מעט רופאים מומחים יש ידע טוב ברדיולוגיה – הם אינם רדיולוגים בהכשרתם העיקרית. עיקר העיסוק היומיומי שלהם מתמקד במקצוע שלהם. מהסיבה הזו, הידע שלהם ברדיולוגיה לעולם לא יכול להשתוות לזה של מומחים בתחום הרדיולוגיה, שעוברים בנוסף גם תת התמחות. לכן, כאשר אתם מקבלים אבחנה מרופא מומחה, חשוב מאוד ללכת אם האבחנה הזו לקבלת חוות דעת שניה ברדיולוגיה, מרדיולוג מומחה בתחום.

ממשו את זכויותיכם וקבלו חוות דעת נוספת

בישראל ניתנת הזכות לחוות דעת שנייה לחולה, על פי חוק זכויות החולה (1996). ואנו מצטטים: “החולה זכאי לבקש או להשיג ביוזמתו דעה נוספת לעניין הטיפול בו. המטפל והמוסד הרפואי יסייעו לחולה בכל הדרוש למימוש זכות זו”. מה שאומר, לא רק שזוהי זכותו של כל מטופל – אף יותר מכך – חלה חובה על המוסד שבתחומו הוא מטופל לעזור לו לממש את הזכות הזו. כיום, רוב הביטוחים המשלימים מכסים את העלות של חוות דעת שנייה ברדיולוגיה. חשוב לברר עם קופת החולים שאליה אתם משתייכים מהן זכויותיכם. זאת בהתאם לביטוח הרפואי שאתם מבוטחים בו. לרוב ההשתתפות מגיעה לתקרה מסויימת, וככל הנראה תידרש איזושהי השתתפות עצמית. וודאו זאת מול קופת החולים שלכם, את העלויות בבקשת חוות דעת שנייה עבור בדיקות ההדמיה.