אולטרסאונד כליות ודרכי השתן – הכנות, פענוח והמקרים הנפוצים

בדיקת אולטרסאונד בכליות ודרכי השתן

לכליות ולדרכי השתן יש תפקיד חשוב במיוחד בגוף האדם. כל בעיה הקשורה לאיברים אלה, וגם לבלוטת הערמונית אצל הגברים והרחם והרחם אצל הנשים, עלולה לפגוע במידה ניכרת בבריאות ובאיכות החיים – ועל כן חשוב לזהות אותה באופן מידי ומדויק. בדיקת אולטרסאונד כליות ודרכי השתן מספקת לרופא המטפל תמונת מצב מפורטת ומסייעת לו לאבחן נכון את המצב. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי אודות הבדיקה, המצבים שבהם היא מתבצעת, פענוח הממצאים ודגשים נוספים.

באילו מקרים תתבצע בדיקת US כליות ודרכי שתן?

אולטרסאונד כליות ודרכי השתן הינה בדיקה נפוצה למדי. רופאים שמטפלים באיברים אלה יפנו את המטופלים למכון דימות כשנדרש בירור יסודי – על-מנת לאבחן מחלה/פגיעה או על-מנת לשלול זאת – ובפרט במצבים הבאים:

  • חשד לאבנים בכליות או בדרכי השתן
  • אינדיקציה לתהליך דלקתי
  • חשש מפני חסימה בדרכי השתן
  • חשד לגידול שעלול להיות סרטני (סרטן בלוטת הערמונית הוא אחד הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן)
  • אי התרוקנות מלאה של שלפוחית השתן (כלומר מצב שבו נותרות שאריות של שתן בשלפוחית גם לאחר מתן שתן. התוצאה עלולה להיות דלקת או אבנים בשלפוחית, ובמקרי קיצון גם אי ספיקה של הכליות)

לרוב תתבצע בדיקת US כליות ודרכי שתן בעקבות ממצאי בדיקת דם ו/או בדיקת שתן כללית.

כיצד מתבצעת בדיקת אולטרסאונד בכליות ודרכי השתן?

כמו כל בדיקת US, גם בכליות ובדרכי השתן הטכנולוגיה שמספקת את המידע הנחוץ לרופא מבוססת על גלי קול. הטכנאי שמפעיל את המכשיר עובר איתו באופן ידני על הבטן, באזור שבו ממוקמות הכליות ודרכי השתן, וכך משוגרים גלי קול אל איברים אלה. את הגלים המוחזרים מתרגם מחשב לתמונה ברורה ומדויקת של פנים הגוף. אולטרסאונד כליות ודרכי השתן הינה בדיקה יעילה להפליא, כשעל-מנת להבטיח תמונה חדה במיוחד נמרח ג'ל שקוף על העור באזור שאותו סורקים.

בדיקה זו לא כרוכה בכאב והיא לא חושפת את האדם לקרינה. משך הבדיקה כ-20 דקות, ומיד בסיומה ניתן לחזור לשגרת החיים הרגילה.

הכנה ל-US כליות ודרכי השתן

לקראת בדיקת US כליות ודרכי השתן יש להקפיד על שתי הנחיות:

  1. לרוקן את השלפוחית – בערך שעתיים לפני ההגעה למכון הדימות.
  2. למלא את השלפוחית – באמצעות שתיית 3 כוסות מים ממש לפני הבדיקה עצמה.

אין צורך בצום או בהכנות מיוחדות אחרות.

פענוח אולטרסאונד כליות ודרכי שתן

מי שמופקדים על פענוח תוצאות בדיקות אולטרסאונד כליות ודרכי השתן הם רדיולוגים, כלומר רופאים שההתמחות שלהם היא פענוח בדיקות דימות שונות (US, סי.טי. MRI ועוד). פענוח מדויק מחייב בקיאות מקצועית ועוד יותר מכך ניסיון ותשומת לב מלאה לכל פרט ולכל ניואנס בתמונה שהפיק מכשיר האולטרסאונד.

כשישנו ממצא מחשיד, ייתכן צורך בבדיקות נוספות. בפרט תיתכן הפניה לביופסיה (כשישנו חשד לגידול סרטני), ל-MRI או ציסטוסקופיה. באופן טבעי גם בדיקות משוכללות יותר אלה מפוענחות ע"י רדיולוגים שנדרשים להתעמק בממצאים ולוודא שאף פרט לא מתפספס. במקרים מורכבים או כשישנו חשש כלשהו מפני טעות באבחון – מצב שלמרבה הצער אינו נדיר, בעיקר עקב העומס המוטל על הרדיולוגים בארץ – ניתן לפנות לקבלת חוות דעת נוספת שתבטיח ראש שקט ומידע ודאי לגבי מצב הכליות ודרכי השתן.