אודות

היי, אני פרופסור יריב אורנשטיין, מרצה, רדיולוג ומפענח פרטי, איש משפחה ואב גאה לשתי בנות, הבעלים והכותב הראשי באתר “הרדיולוג“.

הרדיולוג הוא אתר אינטרנט שהקמתי על מנת לספק מידע מקצועי וחשוב על שלבים ותהליכים מעולם הרדיולוגיה, מאופן הבדיקות והסריקות, הפענוח ומה שביניהם.

כל המידע באתר נועד כדי לספק תשובות מדוייקות ומשמעותיות לגולשים המעוניינים ללמוד על נושאים כמו בדיקות MRI, CT, רנטגן, עבור מה הן נועדו, איך הן מתבצעות, אילו מחלות ניתן למצוא או למנוע, איך מפענחים ועוד ועוד.

הרגישו חופשי ליצור איתי קשר להתייעצויות, שאלות, רעיונות או שיתופי פעולה ואשמח לענות בזריזות לפנייתכם.

יריב אורנשטיין רדיולוג

האבולוציה של הרדיולוגיה

שורשי הרדיולוגיה נעוצים עד סוף המאה ה-19, כאשר וילהלם קונרד רונטגן נתקל בקרני רנטגן באופן מתמיד. התגלית התקופה שלו סימנה את שחר של עידן חדש ברפואה, והציעה הצצה לא פולשנית לגוף האדם. מאז, הרדיולוגיה עברה אבולוציה יוצאת דופן. הופיעו שפע של שיטות הדמיה כמו טומוגרפיה ממוחשבת (CT), הדמיית תהודה מגנטית (MRI), אולטרסאונד ורפואה גרעינית. חידושים אלו הגדירו מחדש את גבולות האבחון והטיפול, איפשרו גילוי מוקדם והצלת אינספור חיים.

היישומים הרב-גוניים של רדיולוגיה

טווח ההגעה של הרדיולוגיה משתרע על פני כל קשת הפרקטיקה הרפואית. הוא ממלא תפקיד מרכזי באבחון ובניטור מצבים, החל משברים נפוצים ועד הפרעות נוירולוגיות מורכבות. בתחום הטיפול בסרטן, רדיולוגיה היא הכרחית. הוא מזהה גידולים, מבהיר את גודלם ומיקומם ועוקב אחר יעילות הטיפולים. יתר על כן, רדיולוגים התערבותיים משתמשים בהדרכת הדמיה לביצוע פרוצדורות זעיר פולשניות, מאנגיופלסטיות ועד אמבוליזציות, הדוחפות את הגבולות של מה שאפשרי בתחום הבריאות.

רדיולוגיה בעידן הדיגיטלי

המהפכה הדיגיטלית שינתה את הרדיולוגיה. צילומי רנטגן מסורתיים מבוססי סרט הוחלפו ברובם על ידי רדיוגרפיה דיגיטלית והופעת PACS (מערכות ארכיון ותקשורת תמונות). פלאים טכנולוגיים אלה מאפשרים אחסון, אחזור ושיתוף מהירים של תמונות רפואיות, ומטפחים שיתוף פעולה חלק בין אנשי מקצוע בתחום הבריאות. השילוב של בינה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה הגדילה עוד יותר את היכולות של רדיולוגים, מייעלת את תהליך הפירוש ומשפרת את דיוק האבחון.

דילוג לתוכן